Úvod
Špeciálnopedagogická intervencia je cieľavedomá, zámerná a plánovitá aktivita, pomocou ktorej dochádza k interakciám s cieľom pozitívne ovplyvniť želaný rozvoj osobnosti s postihnutím. Pričom dochádza k základnému rozvoju zručností a schopností osoby s postihnutím. Využíva špeciálnopedagogické procesy, ktorými sú kompenzácia, korekcia, reedukácia, rehabilitácia, stimulácia.
Cieľom práce osoby s postihnutím je podpora jeho vývinu v nasledujúcich oblastiach:
- hrubá motorika,
- jemná motorika,
- reč,
- sebaobslužné činnosti,
- kognitívne kompetencie,
- senzorické kompetencie,
- sociálne kompetencie.
Stimulácia by preto mala byť komplexná, zameraná na všetky oblasti osobnosti dieťaťa. Ak sa zameriame na oblasť hrubej motoriky, zároveň je nutné stimulovať aj oblasť jemnej motoriky, grafomotoriky, reči, percepčných schopností, vnímania a emocionality dieťaťa.
Rozvoj jednotlivých oblastí psychomotorického vývinu dieťaťa sa buduje postupne a všetky sa vzájomne ovplyvňujú a prelínajú. Stimulácia by preto mala byť komplexná, zameraná na všetky oblasti osobnosti dieťaťa (bio-psycho-socio). Cieľom individuálnej špeciálno-pedagogickej intervencie je rozvoj základných zručností a schopností dieťaťa. Je to pravidelná činnosť, pri ktorej špeciálny pedagóg pozitívne pôsobí na dieťa a podporuje jeho vývin vo všetkých oblastiach. Obsah špeciálno-pedagogickej intervencie sa individuálne prispôsobuje možnostiam a potrebám konkrétneho dieťaťa. Pri práci s dieťaťom sa využívajú rôzne terapeutické postupy.
V rámci podporného tímu sa snažíme našim žiakom pomôcť čo najviac a práve preto používame aj nadštandardné špeciálne – pedagogické metódy a terapie ako: EEG Biofeedback, Eľkonin, Comenia script, Terapia hrou, Snoezelen, Benaudira, Neurovývojová stimulácia, Pravohemisferálna hra.